مقالات

ژل شستشوی صورت چیست؟

ژل شستشوی صورت و حفظ سلامت و جوانی پوست

ژل شستشوی صورت یکی از بهترین انتخاب ها برای مراقبت و سلامت پوست شماست. آلودگی های محیط روی پوست ما هم تأثیر می گذارد و نیاز به ماده ای برای شستشوی پوست را بیش از پیش می کند. به خصوص برای پاک کردن آرایش و رفع آسیب های ناشی از آن بهتر است از محصولاتی مثل ژل شستشوی صورت استفاده کنیم. اما ژل شستشوی صورت چیست؟ چه کاربردی دارد؟ ژل شستشوی صورت یا فیس واش مناسب پوست ما و نحوه استفاده از ژل شستشوی صورت چگونه است؟ با سیندخت همراه باشید تا به پرسش های شما درباره ژل شستشوی صورت پاسخ دهیم و باهم ژل شستشوی صورت را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید:

چطور آرایشمان را پاک کنیم؟

بهترین کرم ضد آفتاب مناسب پوست

 

ژل شستشوی صورت
استفاده از ژل شستشوی صورت برای شفاف سازی و جوانسازی پوست

ژل شستشوی صورت چیست؟

ژل شستشوی صورت محصولی مراقبتی و بهداشتی است برای پاک کردن عمیق پوست! ژل شستشوی صورت با ترکیباتی مانند هیالورونیک اسید، آنتی اکسیدان و انواع ویتامین علاوه بر ترمیم و تقویت پوست به پاک کردن پوست از آلودگی ها کمک می کند و به طور عمیق، ‌موجب پاکسازی پوست می شود.

چرا از ژل شستشو صورت استفاده کنیم؟

آلودگی های محیط زندگی روی پوست هم اثرگذار است. آلودگی های پوست به طور کامل با آب برطرف نمی شود و برای پاکسازی لایه های مرده پوست به شوینده ای نیاز است که بتواند به خوبی پوست را تمیز کند. ضمن اینکه حاوی ویتامین ها و مواد مورد نیاز پوست باشد و به جوانی و شادابی پوست کمک کند. ژل شستشوی صورت بهترین گزینه برای پاک کردن پوست صورت است. این محصول مراقبتی آلودگی ها، چربی اضافی و مواد آرایشی را به خوبی از پوست پاک می کند، استفاده از آن راحت است و در کمتر از چند ثانیه پوست را تمیز می کند.
اگر هم به آرایش کردن عادت دارید که توصیه می کنیم حتماً ‌پوست خود را به خوبی پاک کنید؛ چراکه آلودگی های آرایشی موجب بسته شدن منافذ پوست می شود و در فرایند بازسازی پوست و جوانی پوست اختلال ایجاد می کند. این نوع از آلودگی ها با افزایش رادیکال های آزاد سبب آسیب به بدن می شود و می تواند میزان آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین C و E را به میزان زیادی کاهش دهد. کاهش آنتی اکسیدان ها نیز موجب پیری پوست می شود.

 

 

 ‌انوال ژل شستشوی صورت

 

ژل شستشوی صورت برای پوست های مختلف تولید و عرضه شده است تا هر فرد با توجه به نوع پوست خود بتواند ژل شستشوی صورت تهیه کند. در ادامه،‌ انواع ژل های شستشو را بررسی می کنیم. می توانید براساس لیست راهنمای زیر، ژل شستشوی صورت خود را بهتر، انتخاب و تهیه نمایید.

 1.  ژل شستشوی صورت برای منافذ باز

  یکی از انواع ژل شستشوی صورت، مناسب پوست هایی است که منافذ آنها باز شده و نیاز به ترمیم دارد. ژل شستشوی صورت برای منافذ باز کمک می کند منافذ پوست جمع شود؛ بنابراین، اگر منافذ پوستتان باز است، هنگام خرید می توانید ژل شستشوی صورت برای منافذ باز را انتخاب نمایید و از نتیجه لذت ببرید!

 2. ژل شستشوی صورت ضد جوش

  یکی دیگر از نمونه های ژل شستشوی صورت، ژل های مناسب پوست های مستعد آکنه است. این ژل شستشو را به کسانی که پوست چرب دارند و نمی خواهند جوش بزنند،‌ پیشنهاد می کنیم. ژل شستشوی صورت ضد جوش با کنترل چربی پوست، ضمن آبرسانی از ایجاد آکنه جلوگیری می کند.

 3. ژل شستشوی صورت آبرسان

  این نوع از ژل شستشوی صورت بسیار عالی است؛ چراکه با ایجاد رطوبت و آبرسانی عمیق پوست کمک می کند پوستی لطیف و نرم داشته باشید. ژل شستشوی صورت آبرسان به خصوص برای پوست های خشک و حساس گزینه ای مناسب است.

روش شستشو با ژل شستشوی صورت

نحوه استفاده از ژل شستشو

برای استفاده از ژل شستشوی صورت، ‌ابتدا صورت خود را کمی با آب مرطوب نمایید. سپس به میزان لازم از ژل شستشو را روی کف دست خود بریزد و به تمام بخش های صورت از ژل شستشوی صورت بزنید. بعد از چند دقیقه، صورت خود را بشویید و از حس خوب تازگی و خنکی لذت ببرید. اگر پس از استفاده ژل شستشوی صورت احساس کردید پوست شما خشک است،‌ حتماً از یک آبرسان مناسب و مرطوب کننده همیشگی تان نیز استفاده نمایید تا جوانسازی پوستتان تکمیل شود.

 

روش استفاده از ژل شستشوی صورت

کدام ژل شستشو مناسب من است؟

ژل شستشو انواع مختلف دارد و بهتر است ژل شستشوی صورت با توجه به نوع پوست تهیه شود. اگر پوست شما خشک است، توصیه می کنیم از ژل مخصوص پوست خشک استفاده نمایید؛ چراکه ژل شستشوی مناسب پوست خشک با برخورداری از ترکیبات آبرسان قوی تر نسبت به دیگر ژل های شستشوی دیگر کمک می کند رطوبت پوست شما تنظیم شود و احساس نکنید پوستتان خشک است یا کشیده می شود یا اگر پوستی چرب دارید و نگران جوش زدن و ایجاد آکنه هستید، ژل شستشوی مناسب پوست چرب یا ضد جوش را خریداری و مصرف نمایید. روی بسته بندی اغلب ژل های شستشوی صورت نوشته شده که برای چه نوع پوستی ساخته شده است. می توانید با توجه به نوع پوست خود به راحتی ژل شستشوی صورت مناسبتان را انتخاب نمایید.

چطور نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

 

انواع پوست

پوست خشک: افرادی که پوست خشک دارند، پس از شستن صورت احساس خشکی و کشیدگی می کنند. در اکثر اوقات نیز باید از آبرسان ها و مرطوب کننده ها استفاده نمایند.
پوست چرب: اگر بعد از شستن صورت، باز هم در قسمت چانه و گونه، چربی احساس می کنید، پوستتان چرب است. البته یکی دیگر از ویژگی های بارز پوست چرب، زدن جوش و آکنه است.
توصیه می کنیم از ژل های شستشوی مخصوص پوست چرب استفاده کنید تا با کنترل چربی پوست از بروز آکنه پیشگیری کند.
پوست معمولی یا نرمال: فرد دارای پوست نرمال در تعادل است؛ یعنی نه روی پوست خود احساس خشکی و کشیدگی دارد و نه پوستش بسیار چرب است!
پوست مختلط: افراد دارای پوست مختلط، درحقیقت، ترکیبی از انواع پوست را دارند؛ به بیان دیگر، بخشی از پوستشان چرب،‌ بخشی نرمال و بخشی چرب است.

تصویر ژل شستشوی صورت

مزایای استفاده از ژل شستشوی صورت

پوست صورت بسیار حساس است. به همین علت باید در مقابل آلودگی های محیطی، گرد و غبار،‌ خشکی و چربی از آن محافظت کرد؛ چراکه می تواند به پیری پوست منجر شود و فرایند پیری پوست را سریع تر سازد.

ازآنجاکه استراحت و خواب شبانه فرصتی عالی برای ترمیم پوست است، استفاده از یک روتین مراقبتی پوست مناسب می تواند کارآمد و نتیجه بخش باشد. در این روتین پوستی، بدون شک باید یک شوینده مناسب صورت و نوع پوستتان قرار بگیرد.

ژل شستشوی صورت یکی از نمونه های شوینده صورت است که می تواند آسیب های ناشی از انواع آلودگی های محیطی و آرایشی را برطرف کند.
ژل های شستشوی صورت سبوم و ناخالصی ها را از روی پوست پاک می کند. همچنین، اجازه نمی دهد باکتری های ایجاد کننده جوش روی پوست باقی بمانند و موجب ایجاد آکنه شوند.

ویژگی ژل شستشوی صورت مناسب و با کیفیت

ژل های شستشوی مرغوب بدون اس ال ای اس یا اس ال اس هستند؛ درحقیت، این ها سورفکتانت هایی محسوب می شوند که کف بیشتر ایجاد می کنند، اما تولید زیاد سبوم و خشکی پوست را به همراه دارند. درکل، هنگام خرید ژل شستشوی صورت دقت نمایید علاوه بر خاصیت شویندگی مناسب موجب لطافت و آبرسانی پوست شود.

لیست مزیت های ژل شستشوی صورت

 • خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد.
 • منافذ باز پوست را می بندد.
 • زیر پوست، گردش خود ایجاد می کند.
 • با تمیز کردن پوست و باز کردن منافذ پوست موجب اکسیژن رسانی به پوست می شود.
  از ایجاد جوش جلوگیری می کند.
 • انواع آلودگی ها را پاک می کند.

راهنمای خرید ژل شستشوی صورت

شوینده های ژلی صورت برای افراد دارای پوست چرب و آکنه انتخابی مناسب است. اگر شما هم پوستتان چرب است، توصیه می کنیم محصولی را خریداری نمایید که مناسب پوست چرب باشد تا بتواند چربی پوست را کنترل کند. همچنین، ترکیبات خشن و مضر نداشته باشد و منافذ پوست را به خوبی تمیز کند.

درکل، فصل تابستان و بهار اغلب آلودگی هوا کاهش می یابد. بهتر است در این فصل ها از شوینده صورت ژلی ملایم استفاده نمایید. در زمستان،‌به علت افزایش آلودگی های محیطی پیشنهاد می کنیم از محصولات بر پایه روغن استفاده نمایید.

ژل شستشوی چند منظوره نیز پرطرفدار است. ایننوع از شوینده های صورت اغلب ویژگی های مختلف دارند؛ مانند لایه برداری، آرام بخشی، جوانسازی، مرطوب کنندگی، رفع خستگی نواحی مختلف صورت مثل گونه ها و اطراف چشم.

شستشوی صورت با آب و صابون

در گذشته، اغلب افراد از صابون برای پاک سازی پوست صورت استفاده می کردند؛ چراکه صابون ترکیباتی مانند اسیدهای چرب و نمک دارد و کمک می کند تمام چربی ها و آلودگی ها از روی پوست پاک شود.
اگرچه صابون به رفع چربی و آلودگی پوست کمک می کند، چربی طبیعی پوست را از بین می برد. به همین علت، روی پوست احساس خشکی و کشیدگی می کنیم. همین خشکی می تواند به تدریج به چین و چروک پوستی منجر شود.

ضرورت استفاده از فیس واش یا ژل شستشو

همه افراد برای داشتن پوستی شاداب و جوان به یک روتین پوستی مناسب پوستشان نیاز دارند. یکی از بخش های روتین پوستی، استفاده از شوینده های پوست مرغوب است.

اگر می خواهید پوستی شفاف داشته باشید، جوش نزنید، دچار چروک های پوستی نشوید، لازم است از یک ژل شستشوی صورت با کیفیت استفاده نمایید. این موارد ضرورت استفاده از شوینده های ژلی را به خوبی نشان می دهند

ژل شستشوی صورت یکی از محصولات مراقبتی و بهداشتی مهم پوست است که متخصصان پوست توصیه می کنند. اگر شما هم نزد پزشک متخصص پوست خود بروید، به احتمال زیاد، برای روتین پوستی، جوانی و شادابی پوستتان یک فیس واش یا ژل شستشوی صورت توصیه می کند. پوست برای سلامت خود به رفع آلودگی ها و سلول های مرده پوست نیاز دارد.

همچنین، ازآنجاکه پوست صورت از پوست بخش های دیگر بدن حساس تر است. ضرورت دارد از شوینده مناسب آن استفاده شود. فرمولاسیون مناسب و ملایم ژل های شستشوی صورت یکی از دلایل مهم مصرف آنها برای پاک کردن پوست صورت است.

توصیه می کنیم برای پاک کردن آرایش، ابتدا از میسلار واتر یا پد مخصوص پاک کردن آرایش استفاده نمایید. سپس با ژل شستشوی صورت به خوبی پوستتان را بشویید و از ژل شستشوی صورت به تنهایی برای پاک کردن آرایش استفاده نکنید تا آرایش صورت شما به راحتی پاک شود.

8 اشتباه رایج در شستشوی پوست صورت

 1. فراموش کردن شستش صورت پیش از خواب
  پوست در طول روز به دلایل مختلف آلوده می شود؛ دلایلی مثل عرق کردن، چربی های طبیعی و آلودگی های محیطی. پاک نکردن این آلودگی ها به کدر شدن پوست، ایجاد آکنه و التهاب پوست منجر می شود.
 2. نشستن صورت هنگام صبح
  برای داشتن پوستی شفاف توصیه می شود صبح ها نیز پوست صورت شسته شود. باکتری های روی بالش، موقع خواب، به پوست صورت منتقل می شود. بهتر است این باکتری ها با کمک شوینده های ژلی صورت به خوبی شسته شود.
 3. استفاده از دستمال مرطوب به جای شستن صورت
  اگرچه دستمال مرطوب موجب پاک شدن آرایش می شود، امکان دارد ترکیبات آنها در منافذ پوست باقی بماند. بهتر است پس از استفاده از دستمال مرطوب و پاک شدن آرایش از یک ژل شستشوی صورت مناسب نیز استفاده نمایید تا ترکیبات دستمال مرطوب روی پوست باقی نماند.
 4. استفاده از شوینده نامناسب
  هر شوینده ای لزوماً شوینده پوست شما نیست. ازآنجاکه افراد مختلف دارای پوست های گوناگون و مختلف هستند، شرکت های سازنده لوازم بهداشتی نیز برای هر نوع از پوست محصول تولید می کنند.
  در این شرکت ها، ترکیبات شوینده های پوست را مطابق جنس پوست می سازند. به همین علت، ژل شستشوی مناسب پوست چرب به طور قطع برای فردی که پوست چرب دارد، مناسب نیست و می تواند موجب التهاب و ایجاد آکنه شود.
 5. شستن بیش از حد صورت
  مطالعات نشان می دهد صورت نباید بیش از دوبار در روز شسته شود؛ یک بار هنگم صبح و یک مرتبه پیش از خواب. البته اگر ورزش کردید و تعریق شدید داشتید، بهتر است صورت خود را بشویید.
  شستن بیش از اندازه صورت می تواند علاوه بر ایجاد التهاب و خشکی به تولید چربی زیاد روی پوست منجر شود.
 6. شستن صورت با صابون
  شوینده های خشن می تواند با از بین بردن رطوبت طبیعی پوست موجب خشکی پوست شود، به رگ های خونی پوست صدمه بزند، التهاب و قرمزی ایجاد کند و به ایجاد لک های قهوه ای منجر شود.
  توصیه می کنیم به جای صابون حتماً‌ از ژل شستشوی صورت یا فیس واش استفاده نمایید.
 7. شستن صورت با آب داغ
  آب داغ با آسیب به عروق خونی موجب گشاد شدن آنها می شود و به بافت های حساس صدمه می زند. همچنین، با از بین بردن چربی و رطوبت طبیعی پوست موجب خشکی پوست می شود و احساس خارش ایجاد می کند. به جای آب داغ بهتر است از آب ولرم استفاده نمایید.
 8. استفاده نکردن از مرطوب کننده و آبرسان پس از شستشوی پوست
  بهتر است پس از استفاده از ژل شستشوی صورت، اگر روی پوستتان احساس کشیدگی یا خشکی دارید، از نرم کننده همیشگی تان بزنید.
  هیدراته کردن پوست با کرم مرطوب کننده کمک می کند پوستی لطیف، شاداب و جوان داشته باشید و دچار پیری پوست نشوید.

نکته آخر

ژل شستشوی صورت با تنوعی که در بازار دارد، انتخاب را ساده کرده است. می توانید با توجه به مطلب پیش رو به راحتی ژل شستشوی صورت مناسب پوست خود را تهیه و خریداری کنید. توصیه می کنیم حتماً به ترکیبات روی بسته بندی ژل شستشوی صورت دقت نمایید تا ژل شستشوی صورت شما حاوی ویتامین و مواد مغذی پوست باشد و با آبرسانی مناسب از پوستتان در برابر پیری پوست و انواع آلودگی ها محافظت کند. همچنین، موجب جوانسازی و شادابی پوست شود. شما از کدام ژل شستشوی صورت استفاده می کنید؟ لطفاً‌ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید و نظرتان را کامنت کنید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا