آموزش

بند انداختن صورت با ترفند طلایی | انواع روش های اصلاح صورت

می خواهید از شر موهای زائد روی صورت، به خصوص در پشت لب ها خلاص شوید؟ پس این مقاله از مجله اینترنتی سین دخت را بخوانید تا با روش های مختلف اصلاح صورت در خانم ها آشنا شوید.

تصور کنید که صبح از خواب بیدار شده اید و به آینه نگاه می کنید؛ اما با یک صورت نا مرتب و موهای زائد در پشت لب، زیر چانه و بالای ابروهایتان مواجه می شوید. چه احساسی به شما دست می دهد؟ موهای زائد روی پوست صورت، لطافت پوستتان را پنهان می کنند و باعث نا مرتب به نظر رسیدن چهره خواهد شد.

همچنین، اگر موهای زائد روی صورتتان را اصلاح نکنید، مواد آرایشی به خوبی روی پوستتان نمی خوابد و یا جلوه ای ناخوشایند را در چهره ایجاد می کند. برای از بین بردن موهای زائد پوست صورت در خانم ها، روش های بسیار متنوعی وجود دارد که می توانید با توجه به جنس پوستتان، روش اصلاح صورت مناسبتان را انتخاب کنید.

برای مثال اگر پوست حساس دارید و پس از بین بردن موهای زائد صورت، جوش می زنید، باید از روش های غیر تهاجمی مانند بند انداختن استفاده کنید. در ادامه با مجله اینترنتی سین دخت همراه باشید تا روش های از بین بردن موهای زائد صورت در خانم ها و مراقبت های پس از اصلاح را به شما توضیح دهیم.

اصلاح صورت چیست؟

به روش های از بین بردن موهای زائد پوست صورت، اصلاح صورت می گویند. اصلاح صورت، به روش های مختلفی انجام می شود که برای انتخاب بهترین روش اصلاح صورت، باید ابتدا جنس پوستتان را بشناسید. انواع روش های اصلاح موهای زائد صورت عبارتند از:

 • بند انداختن
 • وکس صورت
 • اصلاح صورت با تیغ
 • اصلاح صورت با موچین
 • از بین بردن موهای زائد صورت با کرم موبر
 • اصلاح موهای زائد صورت با تیغ مخصوص
 • از بین بردن موهای زائد صورت با لیزر
 • اصلاح صورت به روش های موضعی
روش های اصلاح صورت
بند انداختن صورت و روش های اصلاح صورت

نکاتی که قبل از اصلاح صورت باید بدانید!

 • پوستتان را با شوینده مناسب شسته و به خوبی خشک کنید.
 • حتما لوازم اصلاح صورتتان را ضد عفونی کنید
 • در نور مناسب صورتتان را اصلاح کنید
 • قبل از شروع اصلاح صورت، کرم مرطوب کننده بزنید
 • از یک تل مو استفاده کنید یا موهایتان را ببندید تا بتوانید به راحتی صورتتان را اصلاح کنید

حتما بخوانید: آموزش قدم به قدم برداشتن ابرو + معرفی مدل ابروهای ترند روز!

اصلاح صورت با موچین

برای اصلاح صورت با موچین، ابتدا پوستتان را به خوبی شسته و خشک کنید؛ سپس از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا پوستتان برای اصلاح صورت آماده شود. سپس موچین را کاملا ضد عفونی کرده و موهای زائد را از داخل پوست بیرون کشیده و نوک موچین را تمیز کنید. اصلاح صورت با موچین، موجب آسیب رسیدن ریشه موهای زائد شده و در نهایت، باعث کاهش سرعت رشد مجدد موی زائد می شوند.

این تصور وجود دارد که از بین بردن موهای زائد صورت با موچین، باعث ضخیم شدن موها می شود. این باور کاملا غلط است. زمانی که موهای زائد صورت با طول متفاوت را با موچین اصلاح می کنیم، از وقتی که شروع به رشد می کنند، سرعت رشد مشابه است و همه موها هم اندازه رشد کرده و به همین علت ممکن است ضخیم به نظر برسند.

اصلاح صورت با موچین
اصلاح صورت با موچین

از بین بردن موهای زائد با وکس صورت

وکس صورت، یک روش برای اصلاح موهای زائد صورت است که به وسیله یک ماده چسبناک و کندن آن از روی پوست انجام می شود. شما می توانید تکه ای پارافین یا وکس مخصوص پوست صورت را درون دستگاه گرم کننده قرار دهید تا آب شود؛ سپس با یک کاردک، لایه نازکی از مایع وکس را روی پوست بر خلاف جهت رویش موها بکشید و سپس صبر کنید تا این مایع روی پوست خشک شود. حالا، به آرامی از گوشه مایع وکس خشک شده و در خلاف جهت رویش موها، آن را از پوست جدا کنید. دقت داشته باشید که این کار را با سرعت انجام دهید تا درد و التهاب کمتری را به همراه داشته باشد.

اصلاح صورت با وکس، عموما با درد، سوزش، التهاب و قرمزی پوست همراه است؛ به همین علت روش مناسبی برای پوست های نازک و حساس نیست. همچنین، در صورتی که وکس آب شده بیش از حد داغ باشد، ممکن است باعث سوختن پوست صورت شود؛ بنابراین، در هنگام اصلاح صورت با وکس، باید از ملایم بودن میزان گرمای وکس مطمئن شوید و پس از خشک شدن روی پوست، به سرعت آن را از روی پوست جدا کنید.

التهاب، قرمزی، سوزش و ایجاد لکه های قرمز روی پوست پس از وکس صورت، کاملا طبیعی است. مهمترین نکته ای که برای جلوگیری از جوش زدن پوست پس از وکس کردن و التیام التهابات پوستی باید انجام دهید، خنک کردن پوست است. بنابراین، حتما پس از وکس کردن صورتتان را با آب سرد بشویید و سپس، از ماسک های التیام دهنده مانند عصاره آلوئه ورا استفاده کنید. فراموش نکنید که برای بهبود التهاب پوست و جلوگیری از آسیب های احتمالی، حتما پس از خنک کردن پوست از کرم آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید.

وکس صورت، می تواند کرک های مویی صورت را نیز از بین ببرد و در نهایت، پوستی نرم، تمیز و صاف را به شما هدیه می دهد و به عنوان یک لایه بردار عمقی نیز عمل می کند.

وکس کردن موهای زائد صورت
اصلاح صوررت با وکس

اصلاح صورت با بند انداختن

برای اصلاح صورت با تکنیک بند انداختن، باید حرفه ای باشید. ابزار مورد نیاز برای اصلاح صورت به روش بند انداختن عبارتند از:

 • نخ مخصوص اصلاح که بهتر است از جنس پنبه ای باشد
 • مقداری پنبه
 • الکل
 • یک هد بند یا تل پهن برای جمع کردن موها از اطراف صورت

برای بند انداختن صورت، ابتدا به اندازه ساعد دستتان یعنی تا حدود 60 سانتی متر از نخ اصلاح را جدا کنید. حالا پنبه را به الکل آغشته کرده و روی نخ بکشید تا ضد عفونی شده و از ایجاد جوش صورت جلوگیری کند. سپس، انتهای نخ را به یکدیگر گره بزنید. حالا نخ اصلاح را با دو دست، به صورت مستطیل شکل بگیرید؛ به گونه ای که انگشتان دو دست در عرض مستطیل قرار بگیرند.

در مرحله بعدی، نخ را به صورت ضربدری بپیچانید، به گونه ای که شکل پروانه ای ایجاد شود. حالا نخ را روی پوست صورت گذاشته و باز بسته کنید تا موهای زائد را از ریشه بکنند. بند انداختن، یک روش ارزان و آسان برای از بین بردن موهای زائد صورت است که هیچ ماده شیمیایی با پوست برخورد نمی کند؛ به همین علت گزینه مناسبی برای پوست های حساس و مستعد آکنه است.

همچنین، بند انداختن در کمتری نسبت به اصلاح صورت با موچین دارد و موهای زائد پس از بند انداختن، پس از 8-3 هفته رشد می کنند. از معایب بند انداختن صورت می توان به خارش، التهاب و سوزش پوست اشاره کرد. پس از اصلاح صورت با بند، حتما صورتتان را با آب سرد شسته و خشک کنید و پس از آن، کرم مرطوب کننده و آبرسان را فراموش نکنید.

بند انداختن و اصلاح صورت
روش اصلاح صورت با بند

نکات مهم قبل از بند انداختن که باید بدانید

 • قبل از بند انداختن صورت، حتما پوستتان را با شوینده مناسب و آب گرم بشویید
 • حتما ابزار لازم برای بند انداختن مانند نخ اصلاح را با الکل ضد عفونی کنید تا از ایجاد جوش و آکنه جلوگیری شود
 • بند انداختن اصولی صورت، تکنیک خاصی دارد و نیاز به تسلط بالایی دارد؛ پس اگر تا به حال خودتان اصلاح با بند انجام نداده اید؛ حتما به آرایشگاه مراجعه کنید.
 • برای افرادی که آستانه درد پایینی دارند و نمی توانند درد اصلاح صورت با موچین و وکس را تحمل کنند؛ اصلاح صورت با بند را پیشنهاد می کنیم.
 • در اصلاح صورت با بند، هیچ مواد شیمیایی با پوست برخورد نمی کند و مناسب برای پوست های حساس و نازک می باشد.
 • پس از بند انداختن، ممکن است پوستتان قرمز و ملتهب شود؛ در این حالت، معمولا با شستشوی صورت با آب خنک و پس از گذشت 2 ساعت، این التهاب تا حد چشمگیری کاهش می یابد.

اصلاح صورت با کرم موبر

اصلاح صورت با کرم موبر، یکی دیگر از روش های از بین بردن موهای زائد صورت است که باید مقداری از کرم را روی سطح پوست زده و صبر کنید تا طبق دستور العمل نوشته شده روی بسته، این ترکیب شیمیایی، ریشه موهای زائد را سست کرده و موها را جدا کند. در نهایت کرم را از روی پوست پاک کرده و صورتتان را با آب ولرم آبکشی کنید.

به علت وجود ترکیبات شیمیایی در کرم موبر، استفاده از آن برای پوست های حساس توصیه نمی شود. همچنین، حتما قبل از استفاده، تست حساسیت انجام دهید. التهاب، قرمزی و خشکی پوست پس از اصلاح صورت با کرم موبر، طبیعیست. بنابراین، حتما پس از شستن صورت از کرم آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید.

کرم موبر و اصلاح صورت
اصلاح صورت با کرم موبر

اصلاح صورت با تیغ ابرو

تیغ اصلاح ابرو، یک وسیله باریک و کوچک با تیغ، ظریف و استاندارد است که مناسب برای اصلاح موهای زائد صورت نیز می باشد. همچنین، طراحی ارگونومیک تیغ ابرو، به گونه ایست که می توانید به راحتی تمام قسمت های صورت را اصلاح کنید. اصلاح صورت با تیغ ابرو از تیغ های معمولی یا ژیلت بهتر است؛ زیرا احتمال بریدگی یا خراش پوستی را کاهش می دهد.

برای اصلاح صورت با تیغ ابرو، ابتدا پوستتان را به خوبی شسته و خشک کنید. سپس یک روغن مناسب پوستتان مانند روغن نارگیل یا روغن آرگان را روی سطح پوست بمالید و سپس، پوستتان را با دست، کمی بکشید. در مرحله بعدی، تیغ ابرو را در خلاف جهت رویش ابرو به سمت پایین بکشید تا موهای زائد صورت از بین بروند. توجه داشته باشید که حتما قبل از شروع اصلاح، تیغ ابرو را با الکل به خوبی ضد عفونی کنید تا از بروز جوش و آکنه جلوگیری شود.

پس از اتمام اصلاح صورت با تیغ ابرو، صورتتان را با آب خنک بشویید و سپس از ماسک های آبرسان یا کرم های آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید. اصلاح صورت با تیغ ابرو، سبب لایه برداری ملایم از پوست نیز خواهد شد. توجه داشته باشید که در هنگام اصلاح صورت، تیغ ابرو را روی پوست فشار ندهید یا به سرعت شیو نکنید تا از بروز هر گونه آسیب پوستی مانند خراشیدگی و بریدگی جلوگیری شود.

روش های اصلاح صورت
اصلاح صورت با تیغ ابرو

اصلاح موهای زائد با اپیلیدی

اپیلیدی، یک دستگاه مخصوص برای از بین بردن موهای زائد صورت در خانم ها است. موهای زائد صورت توسط گیره های سر اپی لیدی به داخل کشیده شده و از ریشه جدا می شوند که یک نوع اپیلاسیون محسوب می شود.

برای اصلاح صورت با اپیلیدی، ابتدا پوستتان را به خوبی شسته و خشک کنید؛ سپس دستگاه را روی قسمت های مختلف صورت حرکت دهید تا موهای زائد را از بین ببرند. استفاده از اپیلیدی، یک روش راحت و بی دردسر برای اصلاح صورت بانوان است.

از بین بردن موهای زائد با لیزر

اگر اصطلاحا پرمو هستید یا موهای زائد شما ضخیم، سیاه و زبر هستند و سریعا رشد می کنند؛ لیزر موهای زائد صورت را به شما پیشنهاد می کنیم. لیزر، یک پرتو و اشعه نور است که موجب سست شدن ریشه موهای زائد شده و در نتیجه فرایند رشد آنها را به مرور کاهش داده و متوقف می کند. برای از بین بردن موهای زائد صورت با لیزر، باید چندین جلسه لیزر صورت انجام دهید. توجه داشته باشید که اگر موهای صورت شما کرکی، نرم و کم پشت است؛ لیزر صورت گزینه مناسبی برای شما نیست و حتی ممکن است باعث بیشتر شدن موهای زائد صورت شود.

روش های اصلاح صورت
لیزر موهای صورت

از بین بردن موهای زائد صورت با تیغ

در اصلاح صورت با ژیلت، باید چگونگی استفاده از تیغ برای اصلاح صورت خانم ها را یاد بگیرید و  نکات مهم درباره اصلاح با تیغ را رعایت کنید. در این روش، احتمال بریدگی و خراش پوست بالاست؛ بنابراین، حتما قبل از شروع اصلاح، صورتتان را با شوینده مناسب شسته و از فوم مخصوص اصلاح صورت استفاده کنید. توجه داشته باشید که حتما از یک تیغ با کیفیت برای اصلاح صورتتان استفاده کنید و حتما قبل از اصلاح، آن را با الکل ضد عفونی کنید. توجه داشته باشید که ژیلت یا تیغ را روی پوست فشار ندهید یا محکم نکشید تا از خراش پوستی جلوگیری شود.

زمان مناسب برای اصلاح صورت

بهترین زمان برای اصلاح صورت، وقتی است که موهای زائد صورت شما کمی بلند و زیاد شده باشند تا به راحتی بتوانید آنها را اصلاح کنید. همچنین، حتما قبل از اصلاح صورت پوستتان را با شوینده مناسب شسته و خشک کنید و هرگز روی پوست کثیف، با آرایش و خیس و نمناک، اصلاح صورت انجام ندهید.

روش های از بین بردن التهاب پوست پس از اصلاح صورت

التهاب پوست پس از اصلاح صورت با روش های مختلف، کاملا طبیعی است و پس از مدتی از بین می رود و جای نگرانی نیست. با این حال، برخی از روش ها در بعد از اصلاح، می تواند روند کاهش التهاب پوست را تسریع ببخشد. این راه ها عبارتند از:

ماساژ یخ:

یک غالب یخ را درون یک نایلون یا دستمال پارچه ای گذاشته و به صورت دورانی روی پوستتان ماساژ دهید تا پوستتان خنک شود و التهاب پوست کاهش یابد. توجه داشته باشید که یخ را روی پوستتان نگه ندارید و از تماس مستقیم یخ با پوست خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث قرمزی پوستتان شود.

شستن صورت با آب خنک:

پس از اتمام اصلاح صورت، پوستتان را با آب سرد بشویید. این روش، تا حد زیادی از التهاب و قرمزی پوست جلوگیری می کند. بهتر است پس از اصلاح صورت، تا چند ساعت از شوینده صورت استفاده نکنید و تنها با آب سرد صورتتان را بشویید.

ژل آلوئه ورا:

آلوئه ورا، یک گیاه فوق العاده برای خنک کردن پوست و التیام التهاب پوست است. بهتر است پس از اتمام اصلاح صورت، مقداری از ژل آلوئه ورا را روی پوست بمالید و ماساژ دهید تا جذب پوست شود.

کرم های مرطوب کننده و آبرسان:

پس از اصلاح صورت، عموما پوست صورت با التهاب و قرمزی همراه است که سبب خشک شدن پوست می شود. شما می توانید پس اصلاح صورت و شستن آن، از کرم های مرطوب کننده و آبرسان قوی مناسب با پوستتان استفاده کنید تا خشکی پوست برطرف شده و با تغذیه سلول های پوستی، قرمزی و التهاب پوست کاهش یابد.

اصلاح صورت و بند انداختن
اصلاح موهای صورت

صورت جوش دار را چگونه اصلاح کنیم؟

اگر پوست جوش دار دارید، از روش های بی دردسر و آسان تر برای اصلاح صورت استفاده کنید. توجه داشته باشید که حتما قبل از انجام اصلاح صورت، صورتتان را به خوبی شسته و خشک کنید. بهترین روش برای اصلاح صورت پوست های جوش دار، استفاده از تیغ ابرو است. زیرا در این روش، از مواد شیمیایی استفاده نمی شود و یک روش تهاجمی برای از بین بردن موهای زائد صورت نیست.

بنابراین، حتما قبل از شروع اصلاح صورت، تیغ ابرو را به خوبی با الکل و پنبه ضد عفونی کنید و از روغن های گیاهی برای نرم و روان کردن پوستتان استفاده کنید؛ سپس به آرامی پوستتان را به سمت بالا بکشید و بر خلاف جهت رویش موها، شیو کنید. توجه داشته باشید که تیغ ابرو را روی جوش های فعال صورت فشار ندهید.

جلوگیری از جوش بعد از بند انداختن

برای جلوگیری از ایاد جوش پس از بند انداختن، این نکات را رعایت کنید.

 • حتما قبل از بند انداختن، صورتتان را با شوینده مناسب شسته و خشک کنید
 • نخ اصلاح را با پنبه و الکل ضد عفونی کنید
 • پس از اتمام بند انداختن صورت، از  ژل آلوورا یا روغن درخت چای یا کرم های مخصوص بعد از اصلاح استفاده کنید زیرا خون های گرم به سطح پوست آمده که عامل ایجاد جوش هستند را خنک کرده و باعث کاهش قرمزی پوست خواهند شد.
 • پس از بند انداختن، به صورتتان دست نزنید.
 • به مدت 24 ساعت از لوازم آرایشی و مواد عطری استفاده نکنید؛ زیرا منافذ پوست باز بوده و با وسایل آرایشی پر می شود یا میکروب ها را جذب می کند.
 • بعد از بند انداختن در صورت قرمزی و تورم از پمادهای کالامین دی، کالاندولا، بتامتازون و اکسید دوزنگ به پوستتان بزنید.
 • هر دو هفته یک بار صورت خود را بند بیاندازید زیرا در این صورت موهای تان زیاد بلند نشده و پوست صورت تان کشیده نمی شود در نهایت، پوست صورتتان جوش نمی زند.
بند انداختن صورت
روش های اصلاح صورت

از بین بردن موهای زائد برای همیشه

تمام روش هایی که در بالا توضیح داده ایم، موقتی هستند و پس از مدتی ( بین یک تا دو هفته) موهای زائد صورت مجدد رشد می کنند. برای حذف موهای زائد برای همیشه، باید صورتتان را لیزر کنید. توجه داشته باشید که تنها در صورتی که پر مو هستید و موهای صورت شما ضخیم، مشکی و زبر هستند، می توانید لیزر موهای زائد صورت انجام دهید.

سوالات متداول

آیا تراشیدن موهای صورت باعث ضخیم شدن آن‌ها می‌شود؟

خیر. این یک باور غلط است. هیچ کدام از روش های اصلاح صورت سبب نازک یا ضخیم شدن موهای زائد نخواهند شد و ضخیم بودن موهای زائد صورت، ژنتیکی و هورمونی است.

در چه مواقعی، صورتمان را اصلاح نکنیم؟

در صورتی که روی پوست صورت شما، زخم باز و جوش های شدید و سر باز وجود دارند، هرگز پوستتان را اصلاح نکنید.

بهترین روش برای اصلاح صورت در خانم ها کدام است؟

همه روش هایی که در این مقاله معرفی کرده ایم، روش های اصلاح مناسبی هستند و انتخاب هر کدام از این راه ها، بستگی به نوع پوست شما دارد.

پس از اصلاح صورت، چه محصولاتی را به پوست نزنیم؟

بهتر است از آب گرم برای شستن صورت استفاده نکنید و نهایتا تا 1 ساعت، از مواد شوینده استفاده نکنید و تنها با استفاده از یخ، التهاب و دمای پوستتان را کاهش دهید.

معایب اصلاح صورت خانم ها چیست؟

اصلاح صورت و از بین بردن موهای زائد صورت، هیچ آسیبی به پوست وارد نمی کند؛ بنابراین، معایبی ندارد.

مزایای اصلاح صورت خانم ها چیست؟

 • روشن، شفاف و شاداب شدن پوست
 • لایه برداری ملایم پوست
 • ایجاد جلوه ای مرتب و زیبا روی چهره

حتما بخوانید:

سخن آخر

موهای زائد، به صورت طبیعی روی صورت رشد می کنند و می توانند جلوه ای نا مرتب و خسته را در چهره ایجاد کنند. برای از بین بردن موهای زائد صورت روش های مختلفی وجود دارد که در این مقاله، انواع روش های اصلاح صورت در خانم ها را توضیح داده ایم.

همچنین، مزایا و عوارض هر کدام از راه های از بین بردن موهای زائد صورت را نیز  توضیح داده ایم تا بتوانید با توجه به جنس پوستتان، روش مناسبی را برای از بین بردن موهای زائد صورتتان به کار بگیرید. امیدواریم که پس از خواندن این مطلب، بتوانید روش اصلاح صورت مناسب با پوستتان را انتخاب کنید. شما از چه روشی برای از حذف موهای زائد صورت استفاده می کنید؟ لطفا نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

3.6/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا